Skład zupek chińskich jeży włosy na głowie żywieniowców i dietetyków, a mimo to z braku czasu oraz niekiedy niechęci do jedynie z pozoru czasochłonnego gotowania, Polacy coraz częściej sięgają po szybkie w przygotowaniu błyskawiczne zupki chińskie. Imitacja domowych aromatycznych wywarów z dodatkiem szybko pęczniejącego makaronu i skład jakościowy zupki nie stawia jej na czele zalecanych przez specjalistów do spraw żywienia produktów, a wręcz przeciwnie. Rynek zupek chińskich poszerza się w zaskakująco szybkim tempie. Niestety nie to było zapewne celem twórcy pierwotnej zupki chińskiej Momofuku Ando.
Zupki chińskie skład – porady na tipy.pl

Bulion, w którym rozprowadzono przygotowaną ze sfermentowanej soi pastę miso, uzupełniony o różne dodatki. W wersji uproszczonej (bez wypasionych dodatków wskazanych niżej jako „opcjonalne”) danie to często pojawia się na naszym stole, bo zawsze mamy zapas pasty miso w lodówce. Chociaż termin „danie” jest tutaj nie do końca właściwy.

Miso shiru - zupa miso (Przepis na zupę miso)

Bazą Ramenu jest mięsny wywar, w smaku przypominający rosół, przygotowywany zwykle z mięsa wieprzowego i kości wieprzowych (tonkotsu). Bulion często urozmaica się dodając drób, owoce morza i warzywa lub inne składniki typu warzywa – wedle uznania kucharza. Zupa wzbogacona zostaje o tare, makaron oraz dodatki. Tare to aromatyczna, słona esencja, która umieszczana jest na dnie miski. Za najpopularniejszą uznaje się shoyu tare, bazującą na sosie sojowym. Wyjątkowy element Ramenu stanowi makaron oparty na czterech podstawowych składnikach – mące pszennej, wodzie i kansui (alkalicznej, słonej wodzie mineralnej wzbogaconej węglanami i kwasami).

Ramen - Tradycyjna japońska zupa